B5 Vitamin
B5 Vitamin – Pantoténsav hatása a szervezetre:
- Segíti a zsírsavak szállítását, és felhasználható energiává történő átalakítását
- Növeli a hormonok termelését, így serkenti az agyműködést, enyhíti a depressziót, a szorongást, és a stressz okozta egyéb tüneteket
- Energia felszabadító hatása van szervezetünkben
- Hiánya, haj és fejbőr rendellenességekhez vezethet, okozhat fáradékonyságot, fáradtságot, gyengeség érzetét idézheti elő, alvászavarokat, emellett bélrendszeri megbetegedéseket is előidézhet. Ritka esetben, kéz- és lábzsibbadáshoz is vezethet, illetve izomgörcsöket okozhat. Gyomorégések következtében is az orvos nagymennyiségű (1000mg) pantoténsav fogyasztását szokta javasolni.
- A pantoténsav fontos szerepet játszik, a stressz, depresszió szorongás csökkentésében, a migrénes fejfájás tünetének enyhítésében, az alkoholizmus leküzdésében. Herpesz és arthritisz megszüntetésében is szerepet játszik.
B5 vitamin – pantoténsav természetes formái:
Gabonafélék, hüvelyesek, húsok, máj, vese, különösen a karfiolban, avokádóban, lazacban, csirkében, tojássárgájában, illetve a sajtokban.
Ajánlott napi mennyiség: gyermekeknek koruktól függően 2 és 6 mg között, míg felnőtteknek 6mg a napi szükséglet.
Megjegyzés:
A nagymennyiségű pantoténsav bevitele szervezetünkben sem okozhat mellékhatásokat, vagy esetleg szervi károsodást, vagy egyéb megbetegedést.( 400-500mg) megfelelő, vagyis változatos, és egészséges táplálkozás következtében szinte kizárt, hogy hiány alakuljon ki belőle, azon a megerőltető fizikai aktivitás, illetve a tartósan fenálló stresszhelyzet okozhat a szervezetben pantoténsav hiányt, mely következtében érezhetünk, fejfájást, émelygést, és alvászavar léphet fel. A pantoténsav segít a zsírok elégetésében erősíti és támogatja emellett a mellékveséket, az idegrendszerünket, és az immunrendszerünket egyaránt. „Stresszellenes” vitaminként is szokták emlegetni, mivel a testünk minden sejtjének egyaránt fontos anyagról van szó, és emellett a mellékvese és a és a neuromuszkuláris transzmitterek, amik olyan kémiai jelek, melyek az agyi funkciókat szabályozzák és segítik, játszik fontos szerepet.
|